2.676 αναγνώσεις

Εισαγωγή & Εγγραφή στο Καλλιτεχνικό Σχολείο

Λειτουργία Καλλιτεχνικών Σχολείων

• Σύνδεσμος ΥΠΑΙΘ για Καλλιτεχνικά Σχολεία: https://www.minedu.gov.gr/kallitexnika-m/nomoikallitexnika
  • Λειτουργία Καλλιτεχνικών Σχολείων (ΦΕΚ Αριθμός Φύλλου 886/05-03-2021) –> εδώ
  • Ωρολόγιο Πρόγραμμα Μαθημάτων (ΦΕΚ Αριθμός Φύλλου 3523/25-08-2020) –> εδώ

Γενικές Πληροφορίες για τον Τρόπο Εισαγωγής στο Καλλιτεχνικό Σχολείο

Εισαγωγικές Εξετάσεις: Αφορούν την εισαγωγή μαθητών στο Καλλιτεχνικό Σχολείο για εγγραφή και φοίτηση  από την Α΄ Γυμνασίου. Διεξάγονται κάθε χρόνο, κατόπιν σχετικής προκήρυξης του ΥΠΑΙΘ. (Συνήθως, οι αιτήσεις ενδιαφέροντος υποβάλλονται εντός Μαΐου και οι εξετάσεις διεξάγονται εντός Ιουνίου).

Κατατακτήριες Εξετάσεις: Αφού πραγματοποιηθούν οι μετεγγραφές από τα Καλλιτεχνικά Γυμνάσια – Καλλιτεχνικά Γενικά Λύκεια και εφόσον προκύψουν κενές θέσεις στις Β΄ και Γ΄ τάξεις Γυμνασίου και στις Α΄ και Β΄ τάξεις Λυκείου, τότε αυτές συμπληρώνονται μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων (Συνήθως, διεξάγονται τον Σεπτέμβριο).

Γενικές Πληροφορίες για τις Κατατακτήριες 2020 –> κλικ εδώ