Σκηνές ελπίδας και φιλίας για τα παιδιά που φέρνει η θάλασσα: οι μαθητές των ελληνικών σχολείων υποδέχονται «καλλιτεχνικά»τους πρόσφυγες συμμαθητές τους 09-05-2017

Το ΥΠ.Π.Ε.Θ. σε συνεργασία με τα τρία Καλλιτεχνικά Σχολεία της Ελλάδας, διοργάνωσε την Τρίτη 9 Μαΐου 2017, στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, μεγάλη καλλιτεχνική  εκδήλωση  για τα παιδιά – πρόσφυγες  που διαμένουν σε κέντρα φιλοξενίας  στην περιοχή της Αττικής, στο πλαίσιο της Δράσης του Υπουργείου: «Ένταξη Προσφυγοπαίδων, ηλικίας έως 15 ετών, στο Εκπαιδευτικό Σύστημα». Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Αμπελοκήπων – Λ.Τ., συμμετείχε με 48 μαθητές και μαθήτριες του «Νοιάζομαι και δρω», που προετοίμασαν και παρουσίασαν θεατρικό δρώμενο για τον παραδοσιακό  γάμο, με σκοπό να παρουσιάσουν στους πρόσφυγες συμμαθητές τους ένα στοιχείο της παράδοσης και να τους καλέσουν να διασκεδάσουν μαζί. Τη δράση στήριξε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας. Κάθε οικογένεια έφτιαξε κεράσματα γάμου, κι έτσι κεράσαμε τους καλεσμένους μας αλμυρά και γλυκά εδέσματα και 400 κουφέτα!  Πριν παρασκευαστούν τα κεράσματα, οι μαθητές και οι μαθήτριες έκαναν έρευνα για τις διατροφικές συνήθειες των προσφύγων καλεσμένων μας. Τη δράση μας στήριξε και το 1ο  Γυμνάσιο Σταυρούπολης, που μας δάνεισε τις παραδοσιακές στολές.  Η χαρά της συμμετοχής αλλά και η αποδοχή όλης της δράσης ήταν εντυπωσιακή.  Τα τραγούδια δίδαξε στα παιδιά η Ειρίνα Γκεγκελασβίλι, τους  χορούς ο Λάμπρος Θεοδωράκος και τους ρόλους ο Σπύρος Γιαννακόπουλος και η Τριανταφυλλιά Δημοπούλου.