ΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΡΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΤΟΥ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Στα πλαίσια του μαθήματος αρχαία ελληνικά από μετάφραση, η γ΄ τάξη του Γυμνασίου μας παρουσίασε στον πολυχώρο We την Κυριακή 7/5/ 2017 το θεατρικό δρώμενο « Μια γεύση από Ελένη». Η θεατρική  προσέγγιση υιοθετώντας τις διαφορετικές αναγνώσεις  των μελετητών που μιλούν για τραγωδία, τραγικωμωδία, ή και  ρομαντικό δράμα εμπλούτισε την παράσταση με τεχνικές και από το θέατρο σκιών και την commedia dell? arte. Με ευρηματικότητα, φαντασία, ποίηση, μουσική και χορό τα παιδιά απέδωσαν  κάποιες πτυχές του αντιπολεμικού έργου «Ελένη» του Ευριπίδη.

Συμμετείχαν:

Κατασκευή  μάσκας: Θωμάς Κουρσιούμης, Στεφανία Κάλφα, Χλόη Ατζακά, Μαρία Δρόσου, Δημήτρης Παπίκας

Μουσική: Δημήτρης Παπίκας

Αφηγητές: Τάσος Μελετίδης, Κοσμάς Χριστόπουλος

Σκιές:

Γερόντισσα:  Στέφανος  Καλτζίδης

Μενέλαος:  Νίκος Βαμβατηρας

Ηθοποιοί:

Ελένη: Χριστίνα Πόρναλη

Μενέλαος: Μιχάλης Κορίτσας

Θεονόη: Αριάδνη Μάζη

Θεραπαινίδες: Δέσποινα Καρακατσάνη, Εβίτα Καρολίδου, Ζωή Καβαζοπούλου, Κατερίνα Μαστόρτσε

Διαμεσολαβητής: Παναγιώτης  Μαυρουδής

Χορός: Ναταλια Αποστολιδου ,Νεφέλη Αζουδη, Δεσποινα Καρακατσάνη , Εβίτα Καρολιδου,  Νεφέλη  Κρεμεζη , Ζωή Καβαζοπουλου, Αφροδίτη Μανακιδου,  Μάρθα Ιορδανιδου, Κατερίνα Μαστορτσε ,  Δημητρα Πρεκκα

Βιντεολήψη: Σοφία Γιουβαρλάκη

Φωτογραφία: Δημήτρης Μηνος, Πέτρος Μπεκιάρης

Στη σύλληψη και  υλοποίηση της ιδέας συμμετείχαν και οι: Χρυσούλα Κουτσόγλου , Δήμητρα Βογιατζή, Βαγγελιώ Βασδέκη , Κων/να Καβάζη, Θοδωρής Καρκούλιας.

Ευχαριστούμε θερμά τον Μιχάλη Ρέμπα για την αμέριστη βοήθεια του.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ολυμπία Χαραλαμπίδου

Στις 24 και 25 Απριλίου 2017 η γ΄ γυμνασίου πραγματοποίησε διήμερη εκπαιδευτική εκδρομή  στο Παρανέστι , Ξάνθη και το σπήλαιο Αγγίτη.  Συμμετείχαμε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Παρανεστίου « Μονοπάτια στο Νέστο», περιηγηθήκαμε στην παλιά πόλη της Ξάνθης και επισκεφτήκαμε το ποτάμιο σπήλαιο.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ολυμπία Χαραλαμπίδου

Συνοδοί καθηγητές: Ειρήνη Γκεγκελασβίλι, Σπύρος Γιαννακόπουλος