Διάκριση μαθητών στη διεθνή έκθεση Hexagon, USA

Το Hexagon Project είναι μια διεθνής διοργάνωση, που δίνει την ευκαιρία σε νέους ηλικίας 4 έως 18 ετών να ασχοληθούν με τις εικαστικές τέχνες και να δημιουργήσουν μέσα στο σχήμα ενός ΕΞΑΓΩΝΟΥ, που με τις ενωμένες του γραμμές συνιστά έναν μεταφορικό τρόπο για να δηλωθεί η διασύνδεση. Στόχος του εγχειρήματος είναι η ανάπτυξη της κριτικής αντιμετώπισης σε θέματα που εκφράζουν την αλληλοσύνδεση των λαών στον πλανήτη. Έκθεση με τα έργα που διακρίνονται πραγματοποιείται στο Scranton της Πενσιλβανίας, ΗΠΑ (http://hexagonproject.org/).

Θέμα της φετινής χρονιάς ήταν «Η ενσυναίσθηση». Στον διαγωνισμό συμμετείχαν είκοσι τρεις μαθητές και μαθήτριες του σχολείου και διακρίθηκαν τα έργα εννέα μαθητριών. Συγχαρητήρια σε όσους και όσες συμμετείχαν στον διαγωνισμό και είχαν την ευκαιρία να μοιραστούν τις ανησυχίες τους με παιδιά από διαφορετικά μέρη του κόσμου.
Υπεύθυνη καθηγήτρια Μαρία Λέτσιου, Ph.D

Βραβεία του θέματος «ενσυναίσθηση»

4ο βραβείο: Θάλεια Θεοδορούδη, μαθήτρια της Α΄ Γυμνασίου

Στην κατηγορία ατομικά έργα ενός εξάγωνου