Ζωγραφίζοντας με Ποίηση στο Καλλιτεχνικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Με αφορμή τη διδασκαλία των σημείων στίξης
με τα Ιδεογράμματα της ποιήτριας Μελίτας Τόκα – Καραχάλιου

Μια σχολική Παρασκευή φωτεινή. Ένα μάθημα διπλό και ξεχωριστό: Γλωσσική διδασκαλία και Νεοελληνική Λογοτεχνία ταυτόχρονα. Ο ερχομός της κ. Μελίτας Τόκα – Καραχάλιου, ποιήτριας, στο Καλλιτεχνικό Σχολείο Θεσσαλονίκης ξεδιπλώνει τη δημιουργικότητα των παιδιών, που μαθαίνουν για την οπτική ποίηση και την ποιητική συλλογή της Ιδεογράμματα, συζητούν μαζί της και γράφουν τα δικά τους σχηματικά ποιήματα ακούγοντας κλασική μουσική, ενώ η Αλεξάνδρα Κοσμίδου χορεύει αέρινα ανάμεσά τους.
Αντίδωρα στα δώρα της ποιήτριας, τα εμπνευσμένα λόγια και βιβλία που μας έφερε, η δημιουργία ενός μικρο-βιβλίου από τη Φρέγια-Μαρία Λειβαδιώτη για το ποίημα της Καραχάλιου «Το επαναστατημένο μπαλόνι», ενός ποιήματος στο σχήμα του ερωτηματικού με εμφανή την αναφορά στο ομότιτλο και βραβευμένο ποίημα της ποιήτριας από την Υακίνθη Τίγκα, την Άρτεμι Τουμπίδου και τον Ανδρέα Πουρνάρα, αλλά και τα πρωτότυπα ποιήματα όλων των άλλων παιδιών και των δύο τμημάτων της δευτέρας γυμνασίου του σχολείου μας.

Υπεύθυνοι μαθητές για την υλικοτεχνική υποδομή και την εμψύχωση του μαθήματος:
Πέτρος Βλαχάκης, Βερονίκη Ζούρνατζη, Περίανδρος Μαλούτας, Κωνσταντίνα Κουνούπη, Διονύσης Τζαχόλι.

Παρασκευή 11 Νοεμβρίου 2017

Υπ. Καθηγήτρια: Αλεξάνδρα Μυλωνά, φιλόλογος