Η αβεβαιότητα της διδασκαλίας και η συμπληρωματικότητα του ανθρώπου

afisa_ianos_copenhagenΤην Τετάρτη 23 Φεβρουαρίου 2011, στις 7:00 το απόγευμα, στον Ιανό (Αριστοτέλους 7), το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Αμπελοκήπων και η Πρόταση,

ομάδα εκπαιδευτικών από σχολεία της Περιφέρειας Κ. Μακεδονίας, με τη στήριξη της Περ/κής Δ/νσης Π/βάθμιας και Δ/βάθμιας Εκπ/σης Κ. Μακεδονίας και των Δ/νσεων Δ/βάθμιας Εκπ/σης Ανατολικής & Δυτικής Θεσσαλονίκης, παρουσιάζουν την 16η πρόταση από μια σειρά διδακτικών προτάσεων-παραδειγμάτων, με θέμα:

Η αβεβαιότητα της διδασκαλίας και η συμπληρωματικότητα του ανθρώπου. [Η «Κοπεγχάγη» του Μάικλ Φρέιν στο Science on Stage]

Μπορεί η φυσική να παντρευτεί με το θέατρο;  Μπορεί η ανθρώπινη κίνηση επί σκηνής να γίνει εργαλείο/εποπτικό μέσο στη διδασκαλία των μοντέρνων θεωριών στις θετικές επιστήμες; Μπορούν αυτές οι θεωρίες να γονιμοποιήσουν ανθρώπινες σχέσεις στο σανίδι (στην τάξη, στη ζωή);

Απάντηση σ? αυτά τα ερωτήματα επιχειρούν να δώσουν δύο καθηγητές και τέσσερις μαθητές του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Αμπελοκήπων «Δημήτρης Χορν»: Βαγγέλης Κολτσάκης, φυσικός, Γιώργος Φράγκογλου, φιλόλογος και οι μαθητές: Ανθούλα Αηδώνη, Κωνσταντίνος Μαυρόπουλος, Γιάννης Ρώσσης, Άλκις Μπάρμπας.

[αφίσα, δικτυακός τόπος]