“νοιάζομαι και δρω” – 28-04-2017 – Φωτο-υλικό

Το απόγευμα της Παρασκευής 28/4/2017  στο αίθριο της ΧΑΝΘ Θεσσαλονίκης, όπου και φιλοξενείται έκθεση εικαστικών δημιουργιών του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Αμπελοκήπων – Λ.Τ.,  οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, που συμμετέχουν στο “νοιάζομαι και δρω” υποδέχθηκαν τους μαθητές και μαθήτριες της Β΄τάξης του Γυμνασίου Μούδρου και προχώρησαν  σε κοινή δράση ευαισθητοποίησης για τους ασυνόδευτους ανήλικους πρόσφυγες, βασισμένη στους “Μονολόγους από το Αιγαίο”. Ακολούθησε  κοινό θεατρικό βιωματικό εργαστήριο, “ο κήπος της αλληλεγγύης”, όπου τα δυο σχολεία ξεκίνησαν έναν ουσιαστικό διάλογο πάνω στις ανθρώπινες σχέσεις και διερεύνησαν από κοινού μια από τις βασικές έννοιες του “νοιάζομαι και δρω”. Η συνάντηση έκλεισε με την αμοιβαία υπόσχεση για μελλοντική συνεργασία και δράση.

Τη δράση συντόνισαν: η Τριανταφυλλιά Δημοπούλου και η Τζένη Καραβίτη για το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Αμπελοκήπων και  η Τριανταφυλλιά Βρανά με την Ελένη Πολυμένη για το Γυμνάσιο Μούδρου.

New photo by Καλλιτεχνικό Σχολείο Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης / Google Photos