Πρόγραμμα Εισαγωγικών Εξετάσεων 2022

Ανακοίνωση ημερομηνιών και τόπου διεξαγωγής εισαγωγικών εξετάσεων 2022

Σας ενημερώνουμε ότι  οι εισαγωγικές εξετάσεις για την Α΄ τάξη Γυμνασίου (σχ. χρονιάς 2022-2023) θα διεξαχθούν στο κτήριο που στεγάζει το Καλλιτεχνικό Λύκειο (τηλ. 2310 744790στη Μενεμένη, στην οδό Ν. Κουντουριώτου 33 με Ομήρου, καθώς και στο κτήριο του 1ου Γυμνασίου Μενεμένης (είσοδος και για τα δύο κτήρια από την οδό Ομήρου).

(Κάντε κλικ εδώ για να δείτε πώς μπορείτε να μεταβείτε στην οδό Ομήρου στη Μενεμένη. Δείτε την είσοδο από κοντά. Δείτε πώς μπορείτε να μεταβείτε με αστικό λεωφορείο).

Η γραπτή και η πρακτική εξέταση των υποψηφίων για την κάθε κατεύθυνση θα γίνεται την ίδια ημέρα.

Οι ημερομηνίες των εξετάσεων:

1. ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ

Σχέδιο και Γραπτή εξέταση

Τρίτη 21 Ιουνίου 2022, ώρα 8:30-12:30. Προσέρχονται όλοι/όλες οι μαθητές/τριες.

Ώρα προσέλευσης: 8:00. Για τις ομάδες γραπτής και πρακτικής εξέτασης: ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Τρόπος αμφίεσης και υλικά: Οι υποψήφιοι της κατεύθυνσης Εικαστικών προσέρχονται με  άνετη αμφίεση, με ρούχα που δεν θα φοβούνται να τα λερώσουν κατά τη διάρκεια της ζωγραφικής τους, καθώς και με όλα εκείνα τα υλικά που πιθανόν να θελήσουν να χρησιμοποιήσουν (μολύβια, σβηστήρα, ακουαρέλες, μαρκαδόρους κτλ εκτός από λαδομπογιές). Μόνο το χαρτί (30Χ50), στο οποίο θα ζωγραφίσουν, δίνεται από το σχολείο.

1. ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΘΕΑΤΡΟΥ – ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ

Γραπτή και Πρακτική εξέταση ανά ομάδες

Τετάρτη 22 Ιουνίου 2022

Γραπτή εξέταση, ώρα   08:30 -09:30  Προσέρχονται όλοι/ες οι μαθητές/τριες.

Ώρα προσέλευσης: 08:00. Διάρκεια εξέτασης: 60΄.

Πρακτική εξέταση ανά ομάδες

Για τις ομάδες και τις ώρες πρακτικής εξέτασης κάθε ομάδας:   ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Τρόπος αμφίεσης: Οι υποψήφιοι της κατεύθυνσης Θεάτρου-Κινηματογράφου προσέρχονται στην πρακτική εξέταση με άνετη αμφίεση, κατά προτίμηση φόρμα αθλητική και μαλακά/αθλητικά παπούτσια, ώστε να διευκολυνθούν στις ασκήσεις αυτοσχεδιασμού. Καλό θα ήταν να μπορούν να μαζέψουν τα μαλλιά τους, αν χρειαστεί.

1. ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΧΟΡΟΥ

Γραπτή εξέταση και Πρακτική εξέταση ανά ομάδες

Πέμπτη 23 Ιουνίου 2022

Γραπτή εξέταση,  ώρα: 8.30-9.30. Προσέρχονται όλοι/ες οι μαθητές/τριες.

Ώρα προσέλευσης: 8.00. Διάρκεια εξέτασης: 60

Πρακτική εξέταση ανά ομάδες

Για τις ομάδες και τις ώρες πρακτικής εξέτασης κάθε ομάδας: ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Τρόπος αμφίεσης: Οι υποψήφιοι της κατεύθυνσης Χορού προσέρχονται με κατάλληλη αμφίεση: μαύρο κορμάκι ή φανελάκι στενό, μαύρο κολάν κομμένο, ώστε να αφήνει ελεύθερο το πέλμα, κάλτσες και μαζεμένα μαλλιά.

ΠΡΟΣΟΧΗ:

• Οι υποψήφιοι όλων των κατευθύνσεων προσέρχονται μισή ώρα πριν την εξέταση, στην οποία παίρνουν μέρος, γραπτή ή πρακτική εξέταση.
  • Κατά τη διεξαγωγή της γραπτής εξέτασης είναι υποχρεωτική η χρήση μάσκας.
  • Για τη γραπτή δοκιμασία και στις τρεις κατευθύνσεις τα παιδιά πρέπει να έχουν μαζί τους στυλό (μπλε ή μαύρο) και σβηστήρα.
  • Καλό είναι με την προσέλευσή τους τα παιδιά να έχουν μαζί τους μια μικρή, έγχρωμη φωτογραφία προσώπου.
  • Για τον τρόπο εξέτασης των υποψηφίων μπορείτε να κάνετε ΚΛΙΚ ΕΔΩ.
  • Υπενθυμίζουμε πως για να μπορέσουν τα παιδιά να συμμετάσχουν στη διαδικασία εξέτασης δεν θα πρέπει να υπάρχει οποιασδήποτε μορφής εκκρεμότητα στην αίτησή σας.
  • Για οποιοδήποτε θέμα/πρόβλημα με τα στοιχεία, την αναγραφόμενη κατεύθυνση του υποψηφίου ή για κάποια ερώτηση/απορία μπορείτε να επικοινωνήσετε με το σχολείο: 2310-727341, 8.30-13.30.