“Δράση αλληλεγγύης του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου -Λ.Τ. Αμπελοκήπων”

Ευχαριστούμε τους γονείς και τους μαθητές/τριες που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του σχολείου για τη συλλογή ειδών ανάγκης για άπορους φυλακισμένους. Ακολουθεί η ανακοίνωση του Oικόπολις με το οποίο πραγματοποιήθηκε η συνεργασία μας.

Στο Οικόπολις αποχαιρετίσαμε το 2023 με μια όμορφη συνεργασία και μια πολύ θετική δράση.
Με πρωτοβουλία του καλλιτεχνικού σχολείου μαζεύτηκε μεγάλη ποσότητα ρούχων, υποδημάτων και πολλών άλλων ειδών ανάγκης για άπορους φυλακισμένους συνανθρώπους μας.
Ήταν μια πολύ ζεστή χειρονομία αλληλεγγύης που ελπίζουμε ότι θα επαναληφθεί σύντομα!

Ο κοινωνικός χώρος “Οικόπολις – μια παράλληλη πόλη” είναι μια εθελοντική ομάδα που υλοποιεί δράσεις αλληλεγγύης προς ευάλωτες κοινωνικές ομάδες και παράλληλα προσπαθεί να ευαισθητοποιήσει τους πολίτες για ζητήματα κλιματικής αλλαγής αλλά και υποβάθμισης του περιβάλλοντος.