Μονόλογοι από το Αιγαίο / Συμμετοχή Καλλιτεχνικού

Μονόλογοι από το Αιγαίο

Στις 19 Μαρτίου 2017 το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης με 17 μαθητές και μαθήτριες της Α΄ τάξης κατεύθυνσης Θεάτρου ? Κινηματογράφου και 17 μαθητές και μαθήτριες της Β΄ τάξης κατεύθυνσης Χορού, που παίρνουν μέρος στο πρόγραμμα “νοιάζομαι και δρω”, συμμετείχε μαζί με πέντε ακόμη σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της Βόρειας Ελλάδας, στο πλαίσιο συνεργασίας μεταξύ σχολείων αλλά και συνεργασίας με κοινωνικούς φορείς, στο φεστιβάλ σχολείων «Μονόλογοι από το Αιγαίο». Το φεστιβάλ πραγματοποιήθηκε στη σκηνή Σωκράτης Καραντινός της Μονής Λαζαριστών του ΚΘΒΕ.

Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο συμμετείχε με σκοπό την ευαισθητοποίηση της μαθητικής και της ευρύτερης κοινότητας σε θέματα που άπτονται των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και ειδικότερα των δικαιωμάτων των ασυνόδευτων προσφυγόπουλων που καταφθάνουν μέσω του Αιγαίου στη χώρα μας. Η συγκεκριμένη θεματική απασχόλησε το σχολείο μας και την περσινή χρονιά στο πλαίσιο του “νοιάζομαι και δρω”. Η δράση υλοποιήθηκε σε συνεργασία με το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση και την Ύπατη Αρμοστεία για τους Πρόσφυγες στην Ελλάδα. Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Τριανταφυλλιά Δημοπούλου. Εμπλεκόμενοι Εκπαιδευτικοί: Κριστιάννα Ηλιοπούλου-Hopirtean, Φλοριάνα Ηλιοπούλου, Σοφία Νίκα, Αθηνά Ράλλη.

New photo by Καλλιτεχνικό Σχολείο Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης / Google Photos