Masterclass κλασικού χορού

για τα Σαββατοκύριακα 25-26 Απρίλη,  2-3 Μάη και  9-10 Μάη

Διοργανώνεται ένα  Masterclass κλασικού χορού με τον γνωστό δάσκαλο χορού, χορευτή και χορογράφο Δημήτρη Κυανίδη για τα Σαββατοκύριακα 25-26 Απρίλη,  2-3 Μάη και 9-10 Μάη.  Πρόκειται για έξι απογευματινά μαθήματα που διαρκούν το καθένα μιάμιση ώρα (17.00 ? 18.30) για το τμήμα αρχαρίων και δύο ώρες (18.30 ? 20.30) για το τμήμα προχωρημένων.

Το πρώτο Σαββατοκύριακο τα μαθήματα θα πραγματοποιηθούν στην αίθουσα χορού του Λυκείου, ενώ τα επόμενα δύο Σαββατοκύριακα στην αίθουσα χορού του Γυμνασίου.

Ένας πρώτος ενδεικτικός προγραμματισμός παρουσιάζεται στον πίνακα που ακολουθεί.

Ο προγραμματισμός αυτός μπορεί να διαφοροποιηθεί ανάλογα με τη συμμετοχή και τον συντονισμό με τις υπόλοιπες δράσεις του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου με Λυκειακές τάξεις Αμπελοκήπων-Μενεμένης.

Τμήμα Σαββατοκύριακα Ώρα Οι γονείς την Κυριακή 10/5 παρακολουθούν:
αρχαρίων 25-26 Απρίλη2-3 Μάη9-10 Μάη 17.00-18.30 ένα ανοιχτό μάθημα
προχωρημένων 18.30- 20.30 μια χορογραφημένη παρουσίαση σύντομης διάρκειας

Οι γονείς των μαθητών/μαθητριών που επιθυμούν τα παιδιά τους να παρακολουθήσουν το Masterclass χορού παρακαλούνται να επικοινωνήσουν στο τηλέφωνο  6941669009 ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση seroglou@eled.auth.gr μέχρι την Πέμπτη 2/4/2015.

Εκ μέρους του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου Γονέων

Φανή Σέρογλου

Ο δάσκαλος του Masterclass κλασικού χορού

Δημήτρης Κυανίδης

Γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη. Πτυχιούχος νομικής ΑΠΘ και Παιδαγωγικής κλασικού χορού ? ιστορικών χορών του Institut P?dagogique d? Art Chor?ographique των Παρισίων και της Κρατικής Σχολής Ορχηστικής Τέχνης της Αθήνας. Μελέτησε αναγεννησιακούς και μπαρόκ χορούς στο Παρίσι και στη Ν.Υόρκη. Το 1987-90 χόρεψε ως solist με το ?Ballet de l? ?le de France? (Παρίσι) και στη συνέχεια συνεργάστηκε με τις ομάδες «Χορομανία», «Δρώσα Μάζα» και ?Vis Motrix?. Έχει χορογραφήσει πολλές παραστάσεις θεάτρου, μιούζικαλ, όπερας και κινηματογράφου. Διδάσκει κλασικό χορό ? παιδαγωγική χορού και ιστορικούς χορούς σε ανώτερες επαγγελματικές και ερασιτεχνικές σχολές. Το 2000 ανέλαβε χρέη δασκάλου μπαλέτου στο Χοροθέατρο του ΚΘΒΕ, του οποίου έγινε καλλιτεχνικός σύμβουλος το 2006 και χορογράφησε το έργο «Κιθαιρώνας ? Μυστικός Κήπος» το 2008.