Γιορτή 17ης Νοεμβρίου 2016

Γιορτή του Πολυτεχνείου ? ημέρα μνήμης

Το Καλλιτεχνικό Σχολείο, οι δάσκαλοι και οι μαθητές/τριές του, τίμησαν την ημέρα του Πολυτεχνείου μέσα από τη σύνθεση των τεχνών στις οποίες ασκούνται. Μαθητές της θεατρικής κατεύθυνσης διάβασαν, εν είδει αναλογίου, το χρονικό της εξέγερσης απέναντι σε ένα καθεστώς που έλεγχε και κατηύθυνε τη σκέψη, τη δράση, την έκφραση. Άλλοι απέδωσαν αυτοσχεδιαστικά, με θεατρική έκφραση και χορευτική διάδραση, την κατάσταση εγκλεισμού, την αντίδραση και τις απώλειες που αυτή προκάλεσε, και το ίδιο έπραξαν επί σκηνής μαθητές της κατεύθυνσης εικαστικών, που απέδωσαν ζωγραφικά την ένταση του αγωνιζόμενου ανθρώπου και της πτώσης του. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο οι μουσικές και τα τραγούδια εκείνης της εποχής, που ακόμη τραγουδιούνται, απέκτησαν και το νόημα που προκάλεσε τη δημιουργία τους. Δεν έλειψαν και οι παρεμβάσεις για το πώς σήμερα οι νέοι άνθρωποι χρησιμοποιούν νέους τρόπους, για να εκφράσουν τη θέση τους μέσα στην κοινωνία και να παρέμβουν σε αυτήν.

Προεξάρχοντες της γιορτής οι καθηγητές Σπύρος Γιαννακόπουλος (θέατρο), Κριστιάνα Ηλιοπούλου (εικαστικά και ?σε ρόλο έκπληξη? χορογραφία) , Ειρήνη Γκεγκελασβίλι (μουσικός)